بلوغ زودرس- مسئله .ج..نسسی

خیلی وقت بود ممیخواستم راجع به این موضوع بنویسم و ازتون کمک بخوام ولی هی یادم میرفت.

خیلی صریح میگم. مسئله ی فیس بوک و هجمه ی فرهنگی وحشتناکی که برای بعضی گروه های سنی داره !!!

موضوع دقیقا مربوط به دختر خواهر 13 ساله ی من هست. که حدودا از یکسال یا یکسال و نیم پیش صاحب یک اکانت فیس بوک شد. فکر میکنم شروعش از تابستون پارسال بود که در طول تابستون به خاطر وقت بازززززتری که داشت و البته جدابیت اولیه ای که فیس بوک در ابتدا برای هر کاربری داره ، بیشتر وقتش رو پای فیس بوک میگذروند، بعد هم رفت مدرسه و دوستای مدرسه اش ، ظاهرا همین سال ، سالی بود  که اونها هم فیس بوکی شده بودند. حالا بماند بعد از اتمام تابستون ، خواهرم چه بساطی داشت که میزان اعتیاد اونو کم کنه و یه کم بکشونتش پای درس و مشق !!!

ولی بازم همچنان ادامه داشت. و هنوزم داره . فیس بوک خودش به شخصه مشکلی نداره. ولی امان از این صحفات جفنگ مزخرف بی محتوای  بعضا وحششششششتناکی که مثل قارچ تو فیس بوک توسط یه سری بیکار بیعار بوجود اومده و ششششدیدا محتوای اخلاقی بعضیاشون بغرنجه !!

چند بار دیگه هم دیده بودم تو لپ تاپ خودشون و چندباری هم که می اومد خونه ی ما و با لپ تاپ من میرفت و یادش میرفت که لاگ اوت کنه ، میتونستم صفحه هاشو ببینم.

من خودم چون خیلی از صفحه هایی که محتوای چرت و مزخرف دارند رو یا لایک نکردم یا اگه کردم بعد چند وقت که دیدم چققققدر چرت و پرت مینویسند رو ان لایک کردم ، خیلی خبر نداشتم از محتواهاشون ولی با دیددن یه سری صفحه ها تو صفحه ی دختر خواهرم مو به تن سیخ شد. نمونه اش امروز بود که لپ تاپ خواهرزاده ام رو که تازه خدا رو شکر با مال خواهرم مشترکه رو گرفتم که برم تو فیس بوک و طبق معمول لاگ اوت نکرده بود. خیلی اتفاقی اسکرول دان کردم و یه لحظه یه عکسی من رو میخ کوب کرد یعنی !

عکس یه نقاشی بود که یک پسر بچه ی  لخت ( که دقیقا ابعاد هیکلیش یک پسر بچه بود و نه یک مرد ، داره با یک زن بالغ نزدیکی میکنه. اللبته اندام های جنسی مشخص نبود. زنه قیافش شبیه یکی از این الهه های ابرو کمونی یونان باستان بود و یه لباس مثل چادر عربی تنش بود (یعنی س.ینه ها پوشیده شدده بود ولی پاهاش باز بود ( ببخشید که  دارم کامل توضیح میدم. دقیقا دلیل دارم و میخوام خوب درک کنید که چققدر دوحشتناک بود)  وعمل جنسی  رو نشون میداد ولی اندام های جنسی کشیدده نشده بودن. :( و یه زن هم انگار از عقبشون وایساده بود و نگاه میکرد. بعد متن استاتوس ضمیمه شده با عکس چی بود؟  ضمیمه عکس درباره ا...ضا نشدن زنان به هنگام س...س بود. و این که در المان  دارند راه هاشو به همه ی بچه ها تو دبستان میگن. حالا یه خورده نقل به مضمون. چون اون لحظه انقدر شکه بودم که اصلا چشمام درست نمیدید.

 ببینید ! من نمیخوام بگم که ای وای چرا ؟ من خودمم وقتی پنجم دبستان بودم همممممه چی رو در این باب فهمیدم. البته نه به اون واقعیتی که وجود داره و الان میدونم و اطلاعات صحیح دارم. بلکه اگر چه یه شمای کلی :پی رو فهمیده بودم ولی قسمتهای زیادی از اونچه که یکی از دوستان من برام برای بار اول تعریف کرد مملو از مزخرفات اغراق شده ای بود که حاصل پچ پچ ها و یه کلاغ چل کلاغایی بود که اون داستان رو به گوش من رسونده بود . نمیخوام هم بگم که من باید جلو این قضیه رو بگیرم. این یه حقیقته و اتفاقا از یه نظر هم خوبه که بدونن. هر کسی بدونه ولی به نظر من این موضوع و اطلاع رسانیش باید از یه مسیر معقول، منطقی و حساب شده زیر نظر متخصص این امر یعنی روانشناس کودک و نوجوان باشه نه همینطوری یه سری ادم از خدا بی خبری که حاضرم قسم بخورم. دختر خواهر 13 ساله ی من وقتی هنوز به طور قطع خیلی چیزا رو به طور کامل، صحیح و عقلانی نمیددونه ،منطق و لزوم بودن این مسئله رو توی زندگی مادر پدرش و این که بودن این ماجرا چقدر میتونه به عشق مادر پدرش کمک و تداومش رو تضمین کنه رو  شاید خیلی خوب متوجه نمیشه ، بعد یکهو میاد با یه همچین عکسی و  نوشته ای بی مربوط ، خیلی خیلی نامربوط، و یا نوشته ای با عکسی کاملا نامربوط میبینه و بعد تمام تجزیه تحلیل هاش با پچ پچ های دوستانش در مدرسه شکل میگیره ، چجوری میتونه دچار مسئله بلوغ زودرس نشه ؟ و این وسط به غیر از سانسور و تحریم که مطمئنا تو این دوره زمونه  هیچ نتیجه مثبتی که نخواهد داشت ، نتیجه منفی هم خواهد داد، من ِ خاله که واقعا نگرانشم چه کاری از دستم بر میاد.

من امروز تنها کاری که کردم این بود که خیلی اروم این صفحه رو براش ان لایک کردم و اگر اون ادمین احمقی که فقط برای کسب شهرت و لایک بیشتر و این مزخرفات  این مطالب رو شیر میکنه رو ببینم ، چشماشو درمیارم. منن مخالف ازادی نیستم ولی تو تمممام دنیا این جور سایت ها و نشر چنین مطالبی اولا برای +16 تا +18 هست دوما اگه منظور اقای ادمین اطلاع رسانی درباره ی مسئله عدم ار..ضای مردان و زنان بوده ، میتونه تو یه صفحه خاص ، با قواعد محترمانه و مودبانه ی ای که سایت هایی که هدفشون واقعا اطلاع رسانی هست و این موضوع از لحن و همه چیشون پیداست ، اطلاع رسانی کنه. بگذریم اینا رو دارم میگم که فکر نکنید که مخالف اتفاقات طبیعی دنیام. فقط نگرانم و فکر نمیکنم یه بچه 12 ساله  اونم تو محیط بسته ایران که همه ی این دیتاها فقط براش تبدیل به یک سری هیجانات میشه و البته پچ پچ های بی سرانجام توی مدرسه و کلاس زبان‌! !!!، براش مفیده که اینارو بخونه و ببینه یا نه.

من یادمه چند سال پیش لوا زند توی وبلاگش از کتابی نوشته بود و حتی عکساش رو گذاشته بود که در مدارس المان درس داده میشه و کل پروسه رابطه جنسی رو قدم به قدم با کاریکاتور های سنی الف و ب توضیح داده بود و البته توضیحاتی  در باب اینکه اگر شما پدر مادرتون رو در چنین حالتی دیدید، اصلا فکر نکنید که پدرتون با مادرتون مشکل یا خصوصمتی داره و اینا همش نشونه ی عشق و محبت اونها به همدیگه است و مادرتون هیچ مشکلی نداره و ....

اگر چه من فکر میکنم راه منطقی هست ولی اجرای این راه تو محیط ایران رو بهش شک دارم. هنوز نه میتونم بگم موافقم و نه میتونم بگم صد در صد مخالفم ولی یه جورایی مطمئونم که این راه دیتا گرفتن سنتی ماها و بچه هامون ( بچه های امروز ) یه راه اشتباهه. و قطعا روشون اثرات منفی میگذاره. تازه دختر ها که خیلی خیلی بدتر. خیلی طولانی شد. خواهش میکنم تو این کامنت دونی هر نظری دارید بگذاریدتا بازم بنویسم. 

نظر شما چیه ؟ در باره کل این موضوع؟ در باره اینکه من خاله و خواهرم که مامانشه باید چی کار کنه ؟ همین ان لایک کردن نا محسوس ؟ یا راه حلی دییگه؟ آزادی مطلق و سپردن همه چی به جریان روزگار یا تحریم و محدود کردن شدید اینترنت و فیس بوک ؟ خواهش میکنم شرکت کنید لطفا :)

/ 4 نظر / 4 بازدید
خرسی

خوب من با این اوصاف یه مامان خیلی سختگیر و مهجور و عقب افتاده خواهم بود! چون به محض بزرگ شدن بچه م هرچی فیلترشکن هست از روی سیستم هامون جمع می کنم یا یه جور خصوصیش می کنم که بچه هه ندونه اصن همچین چیزی داریم! راسش من با اصل اینترنت اورت برای بچه ها خیلی مخالفم. همین برادر شوهر من که 13 سالشه الان دو سالی هست که اینترنت داره با خداتا سرعت و بدون نظارت و هیچی. اولا بلد نبود چیزی دانلود کنه اما الان همنیطور حجم اینترنت رو واسه دانلود فیلم خرج می کنه. کی می دونه چی می بینه؟ والا من هرروز منتظرم یه گندی دربیاد! خیلی اعصابم بهم ریخت پستت رو خوندم. یاد یه بنده خدایی افتادم که بچه ی دبستانیش رفته بوده اینترنت و از روی کنجکاوری بچه گونه درباره ی دسشویی رفتن و اینکه چه اتفاقی می افته سرچ کرده بوده و بعد با دیدن عکس های خیلی وحشتناک دچار افسردگی خیلی شدید شده بوده. من اصن تازگی با خود اینترنت هم مشکل پیدا کرده م. اینترنت فساد میاره! باور کن! من هرچیز خوبی که داشتم این اینترنت لعنتی ازم گرفته.

خرسی

نمی دونم واقعا چه کاری ازتون برمیاد. شاید باید باهاش صحبت کنین. هرکسی که باهاش راحت تره. درسته خیلی سخته اما بهتره که یه سری چیزا رو از خود شماها بشنوه تا اینکه از سایت های مستهجن ببینه. بعدم من جای خواهرت باشم فیلتر شکن رو می ترکونم :|

کویریات

من خیلی نظری ندارم! نمی دونم واقعاً کاردرست چیه... همه اش هم فکر می کنم بچه ام من رو سورپرایز می کنه... به نظرم مشکل با اینترنت و فیلتر حل نمیشه... شاید کمی زمانش عقب جلو بشه... ولی حل نمیشه. تازه آدم نمی تونه خیلی بچه اش رو از همسالانش جدا کنه... بچه باید فرزند زمان خودش باشه... ولی درست چیه رو نمی دونم. شاید من بودم بستری ایجاد می کردم که راحت بچه بیاد با مامان یا خاله اش تعریف کنه و سوالهاشو بپرسه... که لازم نباشه یواشکی کاری انجام بده...

محمد

سلام.مطلب شما را کامل خواندم.این یک موضوع کاملا روانشناسی ست وبا یک کامنت حل نمی شه ولی در کل میشه گفت دختر خواهر شما دل بسته فیس بوک شده چرا ؟چون بهترین هم دم و مونسی که می تونسته پیدا کنه این بوده.شما باید براش فضایی را آماده کنید که بهترین لذتش ارتباط کلامی با پدر مادر یا دوستانش باشه جوری که هر وقت پای کامپیوتر میشنه فقط برای کارهای ضروری بره........متاسفانه ماها لذت هم کلام شدن با بزرگترها را زمانی می فهمیم که دیگه دیر شده.....